Czarter Houseboat

Czarter Houseboat

 

Wynajmij łódź mieszkalną w Niemczech, Francji lub Holandii, aby spędzić relaksujące wakacje z rodziną lub przyjaciółmi.

Wynajmowanie houseboat i eksplorowanie rzek i jezior na wakacjach stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Kryzys w Coronie spowodował prawdziwy boom na wakacje na łodzi mieszkalnej. Ponieważ można wynająć łódź mieszkalną bez licencji, prawie każdy może doświadczyć wielkiej wolności na wodzie. Pływający dom wakacyjny jest z Tobą!  Ciesz się podróżą i wspaniałą przyrodą Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzece Müritz. Innymi popularnymi celami podróży na łodziach mieszkalnych są Hawela lub Szprewa w okolicach Berlina. W sąsiednich krajach można znaleźć wspaniałe miejsca, takie jak Mozela, Saara, jeziora i kanały w Holandii. Klasyką dla wynajmujących łodzie mieszkalne jest Canal du Midi we Francji. Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które pozwolą Ci spędzić niezapomniane wakacje na łodzi mieszkalnej.

Sun Odyssey 40.3
€ 1685
Sun Odyssey 40.3 EVINA

Lefkas

Jacht żaglowyBez skipera2002
3Kabiny 6Koje 2Toalety 12,2 mDługość
Oceanis 54
€ 4750
Oceanis 54 Philia

Majorka / Palma de Mallorca

Jacht żaglowyBez skipera2023
3Kabiny 6Koje 2Toalety 16,7 mDługość
thumb_up 4,63 / 5
Oceanis 411
€ 1600
Oceanis 411

Kalamaki (Athen)

Jacht żaglowyBez skipera2000
4Kabiny 8 + 2Koje 2Toalety 12,71 mDługość
Bavaria 30 Cruiser
€ 1174
Bavaria 30 Cruiser Xenia

Lefkas / Nidri

Jacht żaglowyBez skipera2006
2Kabiny 4 + 1Koje 1Toalety 9,45 mDługość
Bali Catsmart
€ 3690
Bali Catsmart

Kalamaki (Athen)

Jacht żaglowyBez skipera2024
6Kabiny 10Koje 3Toalety 12 mDługość
Dufour 390 Grand Large
€ 3960
Dufour 390 Grand Large

Majorka / Palma de Mallorca

Jacht żaglowyBez skipera2023
3Kabiny 6Koje 2Toalety 11,94 mDługość
thumb_up 4,90 / 5
Sirius 32 DS
€ 1140
Sirius 32 DS

Lemmer

Jacht żaglowyBez skipera2009
2Kabiny 4Koje 1Toalety 9,75 mDługość
Elan Impression 394
€ 1710
Elan Impression 394

Lefkas

Jacht żaglowyBez skipera2012
3Kabiny 6 + 2Koje 2Toalety 11,48 mDługość
Dufour 470
€ 5730
Dufour 470 AN

Majorka / Palma de Mallorca

Jacht żaglowyBez skipera2024
4Kabiny 8Koje 2Toalety 14,85 mDługość
Lagoon 400
€ 2950
Lagoon 400 AURORA (A/C shorepower)

Kalamaki (Athen)

Jacht żaglowyBez skipera2011
4Kabiny 8 + 2Koje 4Toalety 11,97 mDługość
thumb_up 4,94 / 5
Isla 40
€ 3200
Isla 40 Maloja

Majorka / Palma de Mallorca

Jacht żaglowyBez skipera2023
4Kabiny 8 + 1Koje 2Toalety 11,93 mDługość
Excess 11
€ 3610
Excess 11 ONE KISS

Lefkas

Jacht żaglowyBez skipera2024
4Kabiny 8Koje 2Toalety 12,08 mDługość

Dlaczego wynajem łodzi mieszkalnych jest tak popularny?

Na rzekach, kanałach i jeziorach nie ma prawie żadnych prądów ani falowania, o których warto wspomnieć. Nie trzeba więc być doświadczonym żeglarzem, aby prowadzić łódź na wodach śródlądowych. Zazwyczaj można znaleźć wiele bezpiecznych miejsc do cumowania, gdzie można łatwo zacumować. Jest to idealne rozwiązanie, aby połączyć wynajem łodzi z jej zwiedzaniem. Zacumuj i ruszaj na wycieczkę rowerem lub pieszo do kolejnego miasta lub nadmorskiego krajobrazu. Wielu operatorów akceptuje także zwierzęta domowe - możesz więc także przywieźć swojego psa na pokład.
 

Wspaniały film o rodzinnym urlopie na łodzi mieszkalnej w Meklemburgii Pomorzu Przednim


Houseboaty są bardzo łatwe w manewrowaniu dla dwóch osób. Większość z tych łodzi rzecznych posiada ster strumieniowy na rufie i ster strumieniowy na dziobie, co ułatwia obracanie ich wokół własnej osi w ciasnych miejscach. Na niektórych rzekach, takich jak Moselle i Saar, ruch w godzinach szczytu prawie nie istnieje. Tam, od Dillingen w kierunku Saarbrücken, masz wodę dla siebie i możesz naprawdę cieszyć się ciszą i spokojem.
 

Widok na Scharfe Lanke w Berlinie Spandau

Wakacje na łodzi mieszkalnej: Widok na Scharfe Lanke na rzece Havel w Berlinie Spandau

Ile kosztują wakacje na łodzi mieszkalnej?

Jeśli chcielibyście wynająć łódź mieszkalną, koszt wynajmu wynosi od 800 do 3000 euro za tydzień, w zależności od wielkości, wieku i wyposażenia łodzi. Wynajem houseboatów może być zatem tani. Warto porównać oferty online. Nie ma większych różnic w cenach wynajmu między Niemcami, Francją i Holandią. Cena za wybrane wczasy na łodzi mieszkalnej różni się bardziej w zależności od pożądanego czasu podróży. Koszty są wyższe w szczycie sezonu, zwykle w czasie wakacji szkolnych (Zielone Świątki, lipiec i sierpień), niż poza sezonem (kwiecień, maj, wrzesień i październik).

 


Jednym z wariantów przeżycia wakacji na łodzi mieszkalnej jest wynajęcie zacumowanej łodzi mieszkalnej. Łódź jest wtedy, że tak powiem, pływającym mieszkaniem na pierwszej linii brzegowej. Atrakcją jest tu mieszkanie bezpośrednio nad wodą, pływanie bezpośrednio z łodzi lub uprawianie innych sportów wodnych, takich jak wędkarstwo, SUP, kajakarstwo, pływanie czy surfing.

Oprócz czystych kosztów wynajmu łodzi mieszkalnej, mogą pojawić się koszty sprzątania końcowego lub zapewnienia pościeli lub dodatkowego wyposażenia. W przypadku ofert, w których sprzątanie końcowe łodzi jest obowiązkowe, oczywiście wliczamy je w podaną cenę wynajmu. Jeśli czarterujący zdecyduje się na samodzielne sprzątanie końcowe, podana cena czarteru nie zawiera tej usługi, ale można ją doliczyć. Opłata za wypożyczenie pościeli wynosi 10 - 15 euro za osobę. Napełnienie butli gazowej kosztuje około 30 euro.

Paliwo należy zatankować po i w razie potrzeby w trakcie urlopu na łodzi rzecznej. W zależności od wielkości łodzi, silniki zużywają około 5 – 10 litrów oleju napędowego na godzinę pracy. Mocne silniki benzynowe, które są montowane głównie w sportowych łodziach motorowych, mogą być jednak znacznie bardziej prądożerne. W zależności od silnika i trasy podróży, powinieneś więc przeznaczyć co najmniej 100 euro na tydzień wynajmu łodzi mieszkalnej na koszty paliwa.

Oprócz czystych kosztów wynajmu łodzi mieszkalnej, w tym usług dodatkowych, należy również obliczyć koszty cumowania w marinach lub portach. W zależności od długości łodzi i liczby członków załogi, można spodziewać się opłaty za cumowanie w wysokości około 20 - 30 euro za noc w Müritz. Cena ta obejmuje jednak również zużycie prądu i wody. Z reguły obejmuje ona również dostęp do urządzeń sanitarnych.

Które rejony są najlepsze na wakacje na łodzi mieszkalnej?

Niemcy mają urocze wody, po których można pływać łodzią mieszkalną. Jednym z nich jest pojezierze wokół Berlina, tak zwany Havelland. Obejmuje on stolicę Niemiec, jak również sąsiadujące z nią kraje związkowe Brandenburgia i Poczdam. Porty Fürstenberg, Werder i Brandenburg an der Havel są idealnymi portami wyjściowymi na wakacje na Haweli.

Na północ od Haweli znajduje się Pojezierze Meklemburskie. Znajduje się tam niezliczona ilość malowniczych jezior, a wiele z nich połączonych jest kanałami i rzekami. Dobrymi portami do czarteru łodzi mieszkalnych w tym regionie są Marienwerder i Waren na rzece Müritz. W przypadku dłuższych rejsów czarterowych i tras jednokierunkowych, te dwie nadjeziorne dzielnice można połączyć z wybrzeżem Morza Bałtyckiego i jego idyllicznymi wyspami.

Idylliczna atmosfera nad jeziorem w pobliżu Malchow w Meklemburgii-Pomorzu Przednim
Obszar łodzi mieszkalnych - Meklemburgia-Pomorze Przednie

Na południu Niemiec znajduje się jeszcze wiele innych idyllicznych rzek. Wyobraź sobie rejs wzdłuż winnic i zamków na Moselle i Saar. Region ten jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ znajduje się na trójstyku granic Niemiec, Luksemburga i Francji i jest domem dla unikalnej kultury i atmosfery. Dobrym punktem wyjścia dla houseboat hire tam jest, na przykład, port Merzig.

 

Wakacje na Haweli koło Poczdamu w Brandenburgii

Wakacje na łodzi nad Hawelą w Poczdamie, Brandenburgia

Liczne szlaki wodne Holandii są równie popularnym celem wakacji na łodziach mieszkalnych. Jezioro Ijsselmeer i jego port Lemmer są połączone z dużą siecią kanałów, na przykład w prowincji Zeelan z portem Kortgene i innymi. jest dla wielu turystów wyjątkowym sposobem na zwiedzanie tego popularnego miasta z jego imponującą siecią kanałów.
 
Na relaksujące i autentyczne wakacje na łodzi, Pojezierze Mazurskie w Polsce jest miejscem, do którego należy się udać. Jest to miejsce wakacyjne z dobrą infrastrukturą i nieskażoną przyrodą, gdzie wiele łodzi mieszkalnych jest dostępnych na wakacje.

Jakiego doświadczenia potrzebuję, aby sterować łodzią mieszkalną?

Łodzie rzeczne są zazwyczaj łatwe w manewrowaniu. Dlatego też wynajem łodzi mieszkalnych jest idealnym wstępem do żeglarstwa dla początkujących. Na niektórych wodach śródlądowych w Niemczech, nie musisz posiadać licencji sternika morskiego. Firmy czarterowe oferują krótkie kursy wprowadzające, na których nauczysz się podstawowych umiejętności nawigacyjnych i otrzymasz tzw. licencję czarterową. Dodatkowo zostaniesz poinstruowany w zakresie niezbędnych materiałów mapowych. Nawigacja na szlakach wodnych nie różni się wiele od jazdy po drodze – jeśli źle skręcisz, po prostu zawróć przy następnej okazji.

Jakie aktywności można połączyć z wakacjami na łodzi mieszkalnej?

Jeśli lubisz sporty wodne, czarter houseboat na spokojnych rzekach i jeziorach będzie idealną platformą do pływania, SUP paddlingu, snorkelingu czy kajakarstwa. Wakacje na łodzi mieszkalnej są również idealne dla wędkarzy sportowych, ponieważ z łodzi można dostać się do najlepszych miejsc połowowych.

Ponieważ podczas podróży motorówką mijasz wiele miejsc, masz wspaniałą okazję, aby w prosty sposób zwiedzić poszczególne zabytki. Po prostu zrób listę wszystkich miejsc, które najbardziej chciałbyś zobaczyć po drodze i ruszaj! Wynajem łodzi mieszkalnych jest niezwykle relaksującą sprawą, a nawigacja jest prosta. Dzięki temu możesz poczytać książkę i naładować baterie, gdy świat płynie obok Ciebie.
 

Jety dla łodzi w pobliżu Babe-Moritzdorf na Rugii

Cumowanie dla łodzi w pobliżu Babe-Moritzdorf na Rugii

Wynajem łodzi bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Jeśli chciałbyś spędzić urlop na wodzie, a nie posiadasz licencji na łódź sportową, nie musisz rezygnować z tej przyjemności. W Niemczech w wielu miejscach można wynająć łódź bez licencji. Ciesz się więc już teraz na swój następny wakacyjny urlop z łodzią mieszkalną.
 

Państwa wakacje na wodzie bez prawa jazdy mogą odbywać się na przykład w ramach rozbudowanej sieci transportu wodnego na Pojezierzu Meklemburskim, w Havellandzie, a nawet na Morzu Bałtyckim. Od Hamburga do Berlina, od Łaby do Odry i od jeziora Kummerower See do Zalewu Szczecińskiego. Możliwości jest wiele, a Państwa wypożyczalnia łodzi motorowych poinformuje Państwa szczegółowo o regionach, w których można żeglować tylko z licencją czarterową. Licencję czarterową można uzyskać tuż przed rozpoczęciem rejsu w ciągu kilku godzin. Żegluga po rzekach i jeziorach jest bardzo łatwa i przyjemna ze względu na brak pływów i łatwość manewrowania. Wystarczy się tylko spakować i można ruszać w drogę.
 

Wakacje na łódce - cumowanie na rzece Saarze w pobliżu Saargemünd we Francji

Łodzie na rzece Saar w pobliżu Saargemünd we Francji

Całkowita sieć bezlicencyjnych obszarów czarterowych w Niemczech obejmuje ponad 700 km dróg wodnych w Berlinie, Brandenburgii, Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Nadrenii-Palatynacie, Saksonii-Anhalt i Kraju Saary. Ułatwia to wielu osobom uprawianie sportów wodnych i wypożyczanie łodzi. Przyciąga to również gości z zagranicy i stymuluje turystykę w Niemczech.

Na ogół, na wynajętej łodzi nie może znajdować się więcej niż 12 osób. Jest to maksymalna liczba. Większość łodzi mieszkalnych posiada licencję na mniejszą liczbę osób. Prosimy o podanie liczby osób przy rezerwacji łodzi. Pływanie łodzią w nocy jest zabronione. Obowiązują lokalne ograniczenia prędkości w celu ochrony środowiska lub instalacji hydraulicznych. W śluzach należy postępować zgodnie z instrukcjami personelu. Zasadniczo należy zawsze zwracać uwagę na innych żeglarzy. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, nawet niedoświadczeni żeglarze mogą spełnić swoje marzenia o wakacjach na łódce.

Łódź mieszkalna przy kei w marinie w Waren nad rzeką Müritz
Houseboat w marinie Waren (Müritz)

Co zdecydowanie powinno znaleźć się w moim bagażu?

Oprócz zwykłych rzeczy osobistych, bez których nie powinno się obyć na wakacjach, jest kilka specjalnych przedmiotów, które mogą się przydać na wakacjach na łodzi mieszkalnej.

 

Właściwe ubrania

Ciepłe ubranie jest szczególnie ważne na takich wakacjach. Na morzu powietrze jest często chłodniejsze, a wiatr bardziej dokuczliwy. Częścią garderoby powinna być również odzież przeciwdeszczowa. Ponadto rękawiczki, ogrodnicze lub żeglarskie, mogą okazać się pomocne przy zamykaniu zamków. Najlepiej, aby były one wodoodporne. Rękawiczki można również nosić podczas cumowania łodzi, chroniąc dłonie przed mokrymi linami. W bagażu powinny znaleźć się wygodne, antypoślizgowe i oczywiście płaskie buty. Podeszwy nie mogą pozostawiać ciemnych otarć na pokładzie (koniecznie sprawdźcie je wcześniej).

 

Ochrona przeciwsłoneczna

Wiele łodzi motorowych posiada zadaszenie przeciwsłoneczne, aby chronić gości przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Niemniej jednak, krem przeciwsłoneczny, chusta lub kapelusz to absolutna konieczność, aby spędzić przyjemne wakacje na łodzi mieszkalnej.
 

Wyżywienie - prowiant

Podobnie jak w wynajętych mieszkaniach wakacyjnych, w pływających domach wakacyjnych nie ma wyżywienia. Oznacza to więc gotowanie lub jedzenie na własną rękę. Ponieważ przez kilka dni możesz nie mieć możliwości zrobienia zakupów, zawsze korzystnie jest kupić najpotrzebniejsze rzeczy z wyprzedzeniem lub zlecić ich dostarczenie na pokład. Firmy zajmujące się wynajmem łodzi mogą polecić usługi dostawy jedzenia. Należy również pamiętać o zabraniu wody butelkowanej. Woda z pokładowych zbiorników nadaje się do mycia zębów, ale raczej nie nadaje się do picia.

Mop lub ściągaczka

Jeśli chcesz wynająć łódź, szczególnie na północy, na przykład na Ijsselmeer, będziesz mógł zrobić dobry użytek z tych pomocy. Ponieważ houseboat może być wilgotny od porannej rosy lub rozpryskującej się wody, warto mieć przy sobie mopa lub ściągaczkę. Woda lubi też stać w wilgotnym pomieszczeniu. Dzięki tym akcesoriom masz możliwość szybkiego i skutecznego pochłonięcia niechcianej wilgoci.

Czy można grillować na barce mieszkalnej?

Tak, w zasadzie można grillować na barce mieszkalnej. Należy jednak pamiętać o kilku rzeczach. Nie wolno grillować bez ograniczeń. Ponieważ pożar na łodzi byłby katastrofalny w skutkach, obowiązują specjalne środki ostrożności. W zależności od właściciela, zazwyczaj dozwolone jest wniesienie własnego grilla, ale może on być używany tylko do grillowania na lądzie. Inne firmy wynajmujące łodzie zezwalają na korzystanie z grilli elektrycznych lub gazowych na pokładzie. Jeśli wynajmujesz łódź wysokiej klasy, zapytaj z wyprzedzeniem o grill zainstalowany na stałe na łodzi. Ponownie, nie jest to rzadkością w przypadku houseboatów.

Czy mogę łowić ryby z łodzi?

Na ogół łowienie ryb na lub z łodzi nie jest zabronione. Istnieją jednak przepisy, których należy przestrzegać. W zależności od kraju i miejsca, w którym się znajdujesz, możesz potrzebować licencji wędkarskiej lub tak zwanego zezwolenia na połów. Często można je niedrogo kupić na miejscowej poczcie lub w kiosku.

Jeżeli nie posiadasz licencji wędkarskiej, w większości przypadków nie musisz się o nią ubiegać. W biurach turystycznych można nabyć tzw. gościnną licencję wędkarską na wakacje nad morzem lub w morzu. Laguna Wenecka jest jednym z nielicznych wyjątków. Tutaj pozwolenie na wędkowanie nie jest w ogóle potrzebne.

Należy wcześniej dowiedzieć się, jakie dokładnie przepisy dotyczące wędkarstwa sportowego obowiązują w danym kraju, aby móc się do nich stosować. W niektórych miejscach obowiązują w tym zakresie surowe kontrole.


Jeśli pozwolenie na wędkowanie jest dostępne, wędkowanie jest dozwolone z pokładu - ale tylko podczas postoju. Łowienie ryb, gdy łódź jest w ruchu jest zabronione. Ponadto należy przestrzegać minimalnej wielkości złowionych ryb oraz wszelkich istniejących sezonów zamkniętych lub przepisów dotyczących ochrony przyrody.
Aby spędzić relaksujący urlop wędkarski, można na przykład wynająć łódź mieszkalną na rzece Müritz w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Również w Holandii każdy zapalony wędkarz znajdzie coś dla siebie w postaci łodzi mieszkalnej. Wędkarze mogą również wynająć łódź na rzece Havel w okolicach Poczdamu.

 

Wynajem łodzi mieszkalnej bez prawa jazdy?

W większości krajów europejskich nie potrzebujesz prawa jazdy, aby prowadzić łódź mieszkalną. Należą do nich Francja z Canal du Midi, Camargue czy Akwitania. Również w Holandii, kanały wokół Amsterdamu i na Pojezierzu Fryzyjskim mogą być żeglowane bez licencji. To samo dotyczy Szkocji, Wenecji, Polski i Irlandii. Z reguły łódź mieszkalną można wynająć tylko wtedy, gdy podczas rejsu obecne są co najmniej dwie osoby dorosłe powyżej 18 roku życia (21 lat w Irlandii i Holandii). Niektórzy, nieliczni operatorzy robią wyjątki, jeśli na wycieczkę chce się wybrać tylko jedna osoba dorosła z wcześniejszym doświadczeniem i dziećmi.

W Niemczech istnieje ogólne zwolnienie z licencji tylko dla łodzi o maksymalnej mocy napędowej 15 KM. Kto nie posiada licencji na łódź sportową, może w dniu zameldowania na niektórych akwenach, np. na rzece Müritz w Meklemburgii-Pomorzu Przednim lub na Haweli w Brandenburgii, uzyskać tzw. licencję czarterową. Więcej informacji na temat uzyskiwania licencji czarterowej znajdziesz na naszej stronie „Wynajem łodzi mieszkalnych bez licencji w Niemczech“.

Nawet dla grupy młodych ludzi, nie jest niemożliwe, aby rozpocząć wakacje na łodzi mieszkalnej. Ci, którzy mają wcześniejsze doświadczenie w kontaktach z łodziami lub, jeszcze lepiej, licencję żeglarską Binnen, mają większe szanse.

Osoba, która otrzyma instruktaż jest osobą odpowiedzialną i liczy się jako kapitan. Każdy może kierować łodzią. Nawet dzieciom nie zabrania się kierowania łodzią mieszkalną pod nadzorem.

Gdzie mogę zacumować pływającym domkiem letniskowym?

Miejsce, w którym można spędzić noc na łodzi rzecznej lub jachcie motorowym różni się w zależności od kraju. We Francji, na przykład, można po prostu zacumować przy brzegu. W innych krajach zwyczajowo kotwiczy się w odpowiednich miejscach. Należą do nich wody stojące, takie jak jeziora w Holandii, Irlandii, Szkocji i Niemczech.

Jeśli wolisz zacumować w porcie ze względów bezpieczeństwa lub wygody, możesz to oczywiście zrobić. W tym przypadku należy szukać miejsca odpowiednio wcześnie, w szczycie sezonu turystycznego.

Odpowiednie porty i mariny można znaleźć w aktualnych mapach wodnych i przewodnikach po kanałach. Jeśli chcesz korzystać z tutejszych usług, takich jak podłączenie do prądu, musisz uiścić opłatę. Jest to równowartość od 7 do 15 euro za noc. We Włoszech opłaty za korzystanie z przystani podczas wakacji na łodzi mieszkalnej są znacznie wyższe. Wynoszą one tam co najmniej 35 euro.

Jak gotować na łodzi mieszkalnej?

Łodzie mieszkalne mają zazwyczaj kuchnię lub przynajmniej miejsce do gotowania. Podobnie jak w przypadku kamperów, houseboaty zazwyczaj posiadają kuchenki gazowe, piekarnik zasilany gazem i lodówkę elektryczną. Naczynia i ważne przybory kuchenne są również zazwyczaj dostępne. Dokładne wyposażenie można znaleźć w opisie łodzi danego wynajmującego. Jeśli masz wątpliwości, po prostu zapytaj nas.

 


Staraj się ograniczać do gotowania prostych posiłków, gdyż zazwyczaj przestrzeń w kambuzie jest ograniczona lub jest tylko jedna lub dwie płyty grzewcze. Tylko bardzo komfortowo wyposażone houseboaty mają zmywarkę do naczyń. Kupuj tylko tyle łatwo psującej się żywności, ile zmieści się w lodówce lub może być zjedzone tego samego dnia.

Pamiętaj również, że na pokładzie houseboatu nie wolno używać urządzeń elektrycznych o mocy większej niż 1500 W. Może to spowodować przeciążenie elektroniki i doprowadzić do śmierci. Mogłoby to przeciążyć elektronikę i spowodować jej awarię. W związku z tym, korzystanie z urządzeń takich jak czajniki i kuchenki mikrofalowe podczas rejsu lub na kotwicy bez zewnętrznego źródła zasilania jest zabronione. W przypadku stacjonarnych łodzi mieszkalnych ograniczenie to nie ma zastosowania, ponieważ zazwyczaj istnieje stałe podłączenie do prądu z lądu. Gdy jesteś podłączony do zasilania z lądu za pomocą kabla brzegowego w miejscu cumowania lub w marinie, możesz używać urządzeń 220 V.

Zapasy żywności i wody - co jest tu zalecane?

Podobnie jak na kempingu, w pływającym domu wakacyjnym sam zapewniasz sobie jedzenie i wodę. Przygotuj się na mniejszą przestrzeń niż ta, do której jesteś przyzwyczajony w domu.

Wiele osób ucieka się do żywności na wakacjach na łodzi mieszkalnej, która może być dobrze przechowywana, nawet jeśli nie jest chłodzona i ma długi minimalny okres przydatności do spożycia.

Szczególnie w lecie zaleca się przechowywanie tylko kilku łatwo psujących się produktów spożywczych. Małe lodówki mają mniejszą moc chłodzenia, na co może mieć wpływ temperatura na zewnątrz.

W razie potrzeby świeżą żywność można codziennie kupować w lokalnych sklepach na trasie. Taka forma wyżywienia jest przede wszystkim bardziej zrównoważona, ponieważ z Twoich wydatków korzystają również struktury rodzinne, a nie tylko międzynarodowe korporacje. Ponadto zakupy w małych sklepikach są zawsze dużym przeżyciem, ponieważ można tam znaleźć tradycyjne produkty, które nie są dostępne w innych miejscach i wzbogacą Twoje wakacyjne doświadczenia. Rozmawiając z lokalnymi sklepikarzami, turysta może również uzyskać wspaniałe wskazówki dotyczące wycieczek lub informacje z pierwszej ręki o wydarzeniach.

Jeżeli podczas urlopu na łodzi mieszkalnej stawiasz na mrożenie żywności, zapytaj z wyprzedzeniem o dostępność zamrażarki.

Woda jest dostępna w zbiornikach. Zazwyczaj są one pełne w momencie przejęcia łodzi i można je uzupełnić w cumach lub marinach. Zbiorniki wody na łodzi mieszkalnej mają pojemność co najmniej 200 litrów, w zależności od wielkości łodzi. Należy jednak używać wody tylko do mycia i gotowania. Wodę pitną można przynieść na pokład w butelkach lub kanistrach.

Co się stanie z łodzią w przypadku uszkodzenia lub wypadku?

W przypadku uszkodzeń lub wypadków, należy natychmiast powiadomić właściciela łodzi lub w jego przypadku policję. Jeśli uszkodzenia uniemożliwiają kontynuowanie podróży lub przynajmniej znacznie utrudniają wypoczynek, wypożyczalnie zazwyczaj starają się wysłać mechanika w celu rozwiązania problemu. Przed samodzielną naprawą uszkodzeń lub usterek przez osobę trzecią, należy koniecznie porozmawiać z wypożyczalnią i w razie potrzeby uzyskać jej zgodę na pokrycie kosztów.

W każdym przypadku powinieneś jak najlepiej udokumentować szkodę, przebieg wypadku lub innych zdarzeń (zdjęcia lub filmy, osoby uczestniczące, świadkowie). Jeśli nie jesteś osobą, która spowodowała wypadek, możesz być w stanie zwolnić się z własnej odpowiedzialności lub, jeśli to konieczne, zapewnić sobie prawo do regresu.

W kwestii ubezpieczenia chroniącego Państwa w przypadku szkody, prosimy zwrócić uwagę na następujące kwestie. Łodzie są objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej i pełnym ubezpieczeniem, ale z odpowiednim udziałem własnym (kaucja), który może wynosić kilka tysięcy euro.

 

Depozyt - kaucja

Z reguły przy zameldowaniu należy wpłacić kaucję w wysokości franszyzy ubezpieczeniowej (zazwyczaj kartą kredytową). Jeśli organizator nie zgłosi szkody przy wymeldowaniu, otrzymasz kaucję z powrotem w całości. Jeśli jednak łódź, wyposażenie, a nawet osoby trzecie lub pojazdy uległy uszkodzeniu, wypożyczalnia może zatrzymać kaucję do pełnej wysokości. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których nie można określić powstałych szkód bez dalszej oceny.

Ubezpieczenie kaucji

Jako najemca łodzi możesz również ubezpieczyć swoją wpłaconą kaucję za opłatą składki. Ubezpieczenie kaucji można wykupić w firmach ubezpieczeniowych lub bezpośrednio w niektórych firmach wynajmujących łodzie mieszkalne. W razie wypadku, spowodowania szkody w obiekcie lub u osób trzecich, bezzwrotna kwota kaucji zostanie Państwu zwrócona po sprawdzeniu zdarzenia. Ubezpieczenie kaucji nie ma jednak zastosowania w przypadku umyślnego zniszczenia lub rażącego zaniedbania (np. jazda pod wpływem alkoholu lub nieprzestrzeganie minimalnej wysokości przejścia).

 

 

Ubezpieczenie skipera

Oczywiście, możesz wykupić dodatkowe, oddzielne ubezpieczenia dla Twojej ochrony finansowej i prawnej. Możesz dowiedzieć się, jakie dodatkowe ubezpieczenia są oferowane dla żeglarzy na naszej stronie „Top 5 ubezpieczeń dla skipperów i załogi“.

 

Jak szybko mogę płynąć łodzią mieszkalną?

Na łodzi mieszkalnej możesz płynąć od 6 do 10 km/h. Możesz płynąć od wschodu do zachodu słońca. Pozwala to na pokonanie maksymalnego dystansu 30-40 km dziennie. W nocy łódź powinna zakotwiczyć lub być zacumowana w porcie.

Przy słabej widoczności (spowodowanej mgłą) lub silnym wietrze nie wolno prowadzić łodzi.

Aby znaleźć wystarczająco dużo czasu na harmonię na pokładzie i zwiedzanie na lądzie, zaleca się żeglowanie przez maksymalnie cztery godziny dziennie.

Postaraj się, aby Twoje wakacje na jachcie były relaksujące. Wolisz płynąć powoli, cieszyć się widokiem i przyrodą. Zaplanuj trasę i wszelkie niezbędne czynności związane z blokadą. Zakotwicz się w ciekawych miejscach i poznaj ich otoczenie. Jest o wiele więcej do doświadczenia na wakacjach z houseboat.

Śluza dla łodzi w Rheinsberg w Brandenburgii
Motorówki osiadają w śluzie

Czy wakacje na łodzi mieszkalnej z psem są możliwe?

Wakacje na łodzi mieszkalnej z psem to prawdziwa atrakcja. Można zakotwiczyć w odległych miejscach i często odkrywać nietkniętą przyrodę. Psy cieszą się z prądów powietrza, kąpieli w wodzie i swobodnego ruchu.

Z pewnością są tacy właściciele, którzy nie zezwalają na przyjmowanie psów lub kotów na swoich łodziach. Dlatego też, planując wakacje na łodzi mieszkalnej, pamiętaj, aby zapytać firmę czarterową o pozwolenie na zabranie psa lub innego zwierzęcia na pokład. Oczekuj, że firma czarterująca łódź naliczy wyższą opłatę za sprzątanie.

Jeśli chcesz zabrać ze sobą swojego zwierzaka, upewnij się, że zwracasz uwagę na następujące rzeczy:

 • Kostki, kosze, smycze i miski należy przynieść we własnym zakresie.
 • Jeśli zwierzę jest psem, pozwól mu powoli zapoznać się z łodzią.
 • Należy pamiętać o ważnym świadectwie szczepień UE na wyjazd za granicę.
 • Jeśli pies nie pływa zbyt dobrze, zalecana jest kamizelka ratunkowa dla psa.
 • Uważaj na obowiązkowe smycze, które mogą być wymagane podczas schodzenia na ląd (mariny!).

Zależnie od wielkości zwierzęcia, na pokładzie powinno być wystarczająco dużo miejsca. Mały houseboat z bernardynem byłby prawdopodobnie dość stresujący dla wszystkich zainteresowanych. Zastanów się również wcześniej nad wybranym krajem wakacyjnym. We Włoszech, jak pokazuje doświadczenie, psy niestety nie zawsze są mile widziane.

wakacje na łodzi mieszkalnej na Pojezierzu Meklemburskim to szczególnie piękny cel podróży. Urzeka swoją unikalną florą i fauną. Piękne, dziewicze trasy zapraszają na rozległe spacery z psem. Francuskie kanały mają absolutną wartość dodaną dla właścicieli psów. Historyczne budowle i typowy śródziemnomorski krajobraz są obietnicą relaksu dla dwojga i czworonożnych przyjaciół.

Czy na wakacje na łódce można zabrać rower?

Połączenie wakacji na łodzi mieszkalnej z jazdą na rowerze to idealne połączenie. W zależności od wielkości łodzi, możesz zabrać na pokład do czterech rowerów. Jeśli chcesz wyczarterować łódź na Ijsselmeer lub wynająć houseboat na Haweli, rower oznacza wspaniałe rozszerzenie promienia działania na lądzie.

Zanim wynajmiesz łódź mieszkalną, upewnij się w danej wypożyczalni, czy istnieje możliwość zabrania rowerów na pokład. Niektórzy właściciele łodzi obawiają się szkód, jakie mogą wyrządzić na pokładzie niewłaściwie przechowywane rowery. Proszę to zrozumieć i spróbować znaleźć rozwiązanie.
Wiele firm zajmujących się wynajmem łodzi włączyło już rowery lub nawet e-rowery jako dodatkową usługę, którą można zarezerwować na łodzi. Często rower kosztuje tylko około 10 euro za dzień.

Jeśli planujesz wynająć łódź mieszkalną nad Morzem Bałtyckim lub chcesz wynająć łódź na Pojezierzu Meklemburskim, rowery są niemal koniecznością.

Gdzie mogę przechowywać mój bagaż na łodzi?

Bagaż, który zabierzesz ze sobą, musi być przechowywany w kabinach. Niestety, przestrzeń na łodzi mieszkalnej jest ograniczona. Dlatego zaleca się zrezygnowanie z niepotrzebnych przedmiotów. Zanim się spakujesz, zrób listę potrzebnych rzeczy. Dzięki temu będziesz mieć lepszy przegląd sytuacji i unikniesz jednego lub dwóch zbędnych bagaży.

Dobrą radą na wakacje na łodzi jest zabranie elastycznych toreb podróżnych zamiast nieporęcznych walizek. Można je łatwiej złożyć po wyjęciu zawartości i schować, aby zaoszczędzić miejsce. Na krótkich wakacjach na łodzi trwających od 3 do 5 dni, nie będzie dla Ciebie tak trudno po prostu zostawić niektóre rzeczy w domu.

Jeśli podróżujesz samochodem, dobrze jest po rozpakowaniu się na pokładzie schować wszystkie niepotrzebne rzeczy w samochodzie. Jeśli więc nie masz daleko do miejsca wypoczynku i planujesz wynająć łódź mieszkalną na Bałtyku lub motorówkę na Haweli, pamiętaj o tej wskazówce.

Najlepszą rzeczą do zrobienia jest przechowywanie wszystkiego, czego nie potrzebujesz w samochodzie po rozpakowaniu.

 

 

 

GoodHouseboats
154.49 / 5
Good

15 reviews dla Houseboats
Najnowszy przez "Lutz" na 05 Jul 2024
Zalecenia
 • 4.29
  "Das Hausboot war sehr sauber und technisch gut ausgestattet."
 • 4.42
  "Höflich und freundliches Auftreten des gesamten Personals "
 • 4.27
  "Sauberkeit, technischer Zustand "
 • 4.24
  "Nettes Personal und gute Einweisung/Übergabe. Schnelle und unkomplizierte Hilfe bei technischen Problemen unterwegs. "
 • 4.78
  "Die Entschleunigung, die Ruhe auf dem Wasser, die einfache Bedienung des Hausbootes"
 • 4.96
  "Durch die Solarzellen an Deck hatten wir immer genug Strom zur Verfügung "
 • 4.70
  "Sehr viel Platz auf dem Boot"
 • 4.93
  "Vielen Dank, Michel ist toll ausgestattet und sehr gut motorisiert."
 • 4.29
  "Sehr gute Betreuung durch die Mitarbeiter vor Ort. Alles gut geklappt."
 • 5.00
  "Boot ist modern eingerichtet, Technik funktionierte einwandfrei "
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.