Wyspy Nawietrzene i Zawietrzne

Wyspy Nawietrzene i Zawietrzne

date_range
Martinique / Le Marin
Martinique / Le Marin
36 jachty
€ 1454

Czarter jachtu w Wyspy Nawietrzene i Zawietrzne - zwiedzanie 1 portów

Tutaj znajdziesz idealny jacht do następnej wypożyczalni łodzi

Wyspy leżące w miejscu, gdzie Morze Karaibskie styka się z Oceanem Atlantyckim, od dawna są miejscem legendarnym. Ich piaszczyste plaże i egzotyczne plantacje są tłem wielu opowieści o piratach oraz domem dla tutejszych mieszkańców, którzy zachwycają zmęczonego turystę swoją muzyką reggae oraz bogatym życiem kulturalnym, do dzisiaj znajdującym się pod silnym wpływem Francji.

Sea & Coast

Nieczęsto sie zdarza, aby wyspy były nazywane od przeważających na ich obszarze wiatrów, jak w wypadku tej grupy wysp we wschodniej i centralnej części Morza Karaibskiego, która jest znana jako Małe Antyle. Archipelag formuje rozciągnięty łuk wulkanicznych wysp na obszarze, gdzie Morze Karaibskie styka się z Oceanem Atlantyckim. Mimo że w czasach kolonialnych były one ważnym ośrodkiem handlowym, dzisiaj skupiają się tu głównie załogi żeglarzy czarterujących jachty oraz turyści.

Mimo że definicje różnią się w zależności od kultury i języka, Wyspy Zawietrzne to z reguły nazwa wysp położonych w zachodniej części Indii Zachodnich, podczas gdy Wyspy Nawietrzne, to grupa wysp leżąca w części południowowschodniej. Nazwa – odpowiednio Leewards i Windwards – pochodzi od przeważających wiatrów, na które napotykali żeglarze zmierzający do Nowego Świata: “leeward” – na wschodzie i “windward” – na zachodzie.

Dzisiaj przyjeżdżający tutaj i czarterujący jachty żeglarze wiedzą, że do najpiękniejszych wysp z grupy Wysp Zawietrznych należy Saint Martin, Barbuda, Antigua oraz Gwadelupa, podczas gdy w grupie Wysp Nawietrznych godne uwagi są Barbados, Saint Lucia i Grenada.

Krajobraz jest tutaj nieregularny, ponieważ są to wyspy pochodzenia wulkanicznego. W centralnych częściach wysp dominują górzyste regiony o dużych wysokościach nad poziomem morza. Obszary nadbrzeżne zwłaszcza od strony Atlantyku są niskie, o łagodnych stokach i stromych klifach, co sprzyja powstawaniu ostrzejszych wiatrów – cenna informacja dla czarterujących jachty żeglarzy.

Roślinność jest bujna i tropikalna, a większa część wysp jest porośnięta lasem, chociaż wycinanie drzew i wprowadzanie nowych gatunków roślin spowodowało zanikanie pierwotnej roślinności wysp. Dzisiaj gospodarka wysp w dużym stopniu opiera się na uprawie roślin takich jak banan, limetka, kakaowiec, oraz różne rodzaje przypraw. Innym ważnym źródłem dochodów jest turystyka, a częściowo również czarter jachtów.

Panuje tutaj wilgotny klimat tropikalny z dużą ilością opadów powodowanych dużymi wysokościami szczytów na wyspach, które zatrzymują wiejące od morza wiatry. W tej części Karaibów zdarzają się huragany, ale na szczęście bardzo rzadko są one tak silne, aby powodować zniszczenia, poza tym występują tylko w pewnych okresach roku. Przez resztę czasu klimat jest ciepły z lekką bryzą od strony morza, idealny do czarteru jachtów.

Historia i kultura

Mimo że wyspy już w czasie pierwszych wypraw Krzysztofa Kolumba wzbudziły zainteresowanie Europy, przez długi czas były pozostawiane zamieszkującym je pierwotnie ludom Karaibów. Dopiero w początkach XVII wieku Europejczycy zaczęli aktywnie kolonizować ten region. Po tym, jak rdzenna ludność została niemal doszczętnie wytępiona i sprowadzono niewolników z Afryki, Brytyjczycy i Francuzi bardzo długo walczyli między sobą o panowanie na wyspach. Ostatecznie zwyciężyli Brytyjczycy, chociaż wpływy Francuskie pozostawały przez długi czas bardzo silne. Wpływy te są dzisiaj widoczne w kulturze, w języku, architekturze i sposobie życia miejscowych.

Jednym z najciekawszych okresów w historii wysp jest okres kolonialny oraz czasy piratów, kiedy powstały znane dzisiaj legendy, miedzy innymi historia przywódcy piratów zwanego Blackbeard. Innym powszechnie znanym elementem kultury Antyli jest muzyka reggae oraz słynne stalowe bębny, których dźwięk już od brzegów portu pozdrawia czarterujących jachty turystów.

Doświadczenie żeglarskie

Można śmiało powiedzieć, że Wyspy Zawietrzne i Wyspy Nawietrzne idealnym miejscem na czarter jachtów. Jest tutaj bardzo wiele miejsc doskonale nadających się do żeglugi, wiele wiatrów pasatowych, które pozwolą napiąć żagle, a jednocześnie dużo bezpiecznych, osłoniętych od wiatru przystani. Schronienie dają liczne głębokie, osłonięte zatoki i zatoczki, gdzie można zostawić łódź.

Dodatkową zaletą jest wysokiej jakości infrastruktura czarteru jachtów, w pełni wyposażona i oferująca żeglarzom najlepsze z możliwych usługi. Jest tutaj wiele małych, porośniętych dziką roślinnością wysepek, gdzie można wybierać się na jednodniowe rejsy. Za to duże miasta na większych wyspach pozwalają turystom poznać styl życia w tej ciekawej, egzotycznej kulturze.
 

Mapa dla Wyspy Nawietrzene i Zawietrzne

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.