Łagodny klimat Wysp Kanaryjskich sprawia, że miejsce to jest całoroczną mekką żeglujących na jachtach czarterowych turystów. Serce Santa Cruz to dobre miejsce na postój przed ponownym postawieniem żagli.
Położenie i dojazd
Tenerife to jeszcze jedna słynna wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich, położonego u zachodnich wybrzeży Afryki i jednocześnie raj czarteru jachtów oraz przyjazne żeglarzom miejsce, które oferuje pełną gamę usług. To samo dotyczy mariny Santa Cruz, znanej również jako Marina del Atlantico.
Marina ta jest położona w bardzo dobrym miejscu w centrum miasta Santa Cruz, co wyjaśnia jej popularność wśród żeglarzy. Znajduje się ona niedaleko portu miasta, co również nie jest bez znaczenia ponieważ dzięki takiemu położeniu znajduje się ona w bezpośredniej bliskości usług dla jachtów, takich jak dok czy stacja paliw.
Dokładne położenie mariny to północny odcinek Muelle de Los Llanos, który jest wysuniętą najdalej na południe częścią Santa Cruz de Tenerife, w dawnym porcie rybackim nazywanym przez miejscowych darsena pesquera, a wejście do mariny otwiera się w kierunku południowym. Współrzędne tego miejsca to 28° 28,6' N 16° 14,1' W i aby się tutaj dostać należy wpłynąć do portu przemysłowego, minąć cały ten port, a następnie udać się do małego wejścia do mariny na końcu portu, które znajduje się od strony sterburty.
Podczas wchodzenia do portu macie zapewnioną stałą pomoc radiowa na kanale 9 VHF, przez który udzielane są informacje dotyczące wolnych miejsc przy kei. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ w sezonie turystycznym (który trwa od września do grudnia) pomosty bywają bardzo zatłoczone, a więc jeśli planujecie podróż w te strony, dobrze jest zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Jedyny moment, kiedy wejście do portu może sprawiać trudność, to czas kiedy wiatr wieje od strony południa, przez co w marinie tworzą się fale.
Infrastruktura i otoczenie
Marina del Atlantico została zbudowana dla jachtów o dużych rozmiarach i jest tutaj 400 miejsc postojowych dla jachtów o długości do 40 m (głębokość dna w marinie i jej okolicach wynosi około 12 m). Należy jednak przygotować się na dosyć wysoką cenę za możliwość cumowania tak blisko miasta, ponieważ marina pobiera specjalną opłatę portową, której nie płaci się nigdzie indziej na Wyspach Kanaryjskich.
Dzięki tej opłacie otrzymujecie dostęp do kei wyposażonej w wodę i dostęp do prądu, do toalet i pryszniców, stacji paliw, dźwigu 70 t oraz warsztatu naprawczego, w którym można dokonać napraw jachtu. Dodatkowo na miejscu jest pralnia, cały obszar mariny jest całodobowo strzeżony, a marina zapewnia też serwis pogodowy oraz obsługę sanitarną.
Bliskość miasta stanowi zaletę dla gości szukających dodatkowych udogodnień, takich jak bankomat, bank, restauracja czy supermarket, w którym można uzupełnić zapasy. Być może będziecie jednak woleli przewieźć zrobione w nim zakupy taksówka, gdyż mimo bliskości miasta odległość od pomostu do wyjścia jest dosyć duża, jak to zwykle bywa w portach przemysłowych.
Jeżeli możecie sobie pozwolić na znacznie wyższe ceny i nie przeszkadza wam przemysłowe otoczenie (kiedyś był to port rybacki), Marina del Atlantico jest miejscem dla was. Santa Cruz de Tenerife jest idealnym punktem startu do licznych rejsów, nawet na drugą stronę Atlantyku.