Archipelag Kornaty – Żegluga po spokojnych wodach

Archipelag Kornaty jest rajem na ziemi składającym się ze 147 wysp różnych rozmiarów i kształtów. Niekończące się zatoki, kryształowa woda i miejsca do postoju jachtów pozwalają mile spędzić czas w nieskazitelnie czystym otoczeniu. Jest to jeden z piękniejszych regionów Adriatyku.

Archipelag Kornaty – Żegluga po spokojnych wodach

Sea & Coast

Na wodach Adriatyku, w pobliżu północnego wybrzeża Dalmacji w Chorwacji, leży jeden z najpiękniejszych archipelagów Morza Śródziemnego. Położony na zachód od miasta Szybenik archipelag Kornaty obejmuje 150 wysp, które rozciągają się na powierzchni 320 kilometrów kwadratowych. Większość z nich to małe, niezamieszkane wyspy, dlatego południowa część archipelagu od roku 1980 jest parkiem narodowym, co nie przeszkadza czarterującym jachty turystom żeglować po jego wodach.

Największą wyspą archipelagu jest Kornat, stanowi ona dwie trzecie powierzchni parku narodowego. Jest tu również wiele wysepek i raf koralowych, rozproszonych wśród lazurowych wód Adriatyku. Są one narażone na erozję morską i niszczenie spowodowane gospodarką człowieka, rolnictwem i nadmierną eksploatacją łąk. W południowo-zachodniej części, która styka się z otwartym morzem wybrzeża są strome, a ich wysokość sięga 80 metrów. Są to głównie wapienne klify, gdzieniegdzie graniczące z gwałtownie opadającym zagłębieniami krasowymi.

Cały ten region cieszy się dużą popularnością wśród czarterujących jachty turystów, którzy z pobliskiego wybrzeża Chorwacji wybierają się tutaj na jednodniowe wycieczki. Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych roślinność jest tutaj skromna, przeważają łąki. Można jednak spotkać również gaje oliwne, plantacje fig, nie mówiąc już o winnicach i plantacjach cytrusów. Są to jedyne ślady działalności człowieka na archipelagu.

Pogoda jest podobna do tej, która panuje na Wybrzeżu Dalmatyńskim. Zimy są łagodne, średnia temperatura to 7 stopni C w styczniu, podczas gdy w czerwcu temperatura osiąga 24 stopnie. W ciągu lata dni są przeważnie słoneczne, deszcze padają rzadko, jednak pochmurne dni zdarzają się coraz częściej wraz ze zbliżaniem się zimy. Śnieg pada natomiast wyjątkowo rzadko. Oczywiście najlepszym okresem na wakacje na archipelagu Kornaty jest lato.

Historia i kultura

Ponieważ obszar ten jest niezamieszkały, istnieje tu tylko kilka budynków, które są pozostałością dawnych czasów. Przypuszcza się, że w czasach prehistorycznych archipelag był zamieszkiwany, ale od tamtego czasu nikt nie osiedlił się tu na stałe. Jedynym zachowanym zabytkiem są starożytne ruiny z czasów Cesarstwa Rzymskiego oraz kilka kościołów.

Dzisiaj wyspy są odwiedzane głównie przez rolników, którzy sezonowo prowadza tutaj zbiory rolne i wypasają trzody owiec. Żegluga jest dozwolona wszędzie, również w parku narodowym, jednak aby łowić ryby należy mieć specjalne pozwolenie, wydawane przez tutejsze władze. Inną popularną rozrywką na wyspach Kornaty jest nurkowanie, które również wymaga pozwolenia, ponadto niektóre obszary są niedostępne.

Doświadczenie żeglarskie

Na Kornatach jest wiele miejsc, gdzie załoga jachtu czarterowego może szukać schronienia, jest jednak tylko jedna marina. Znajduje się ona na wyspie Piskera, w obrębie parku narodowego. Jest też marina na wyspie Zut, która znajduje się poza parkiem. Jest tutaj wiele do zobaczenia, należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas żeglugi pomiędzy niektórymi leżącymi blisko siebie wysepkami, ponieważ pod wodą znajdują się skały i koralowce, które mogą spowodować uszkodzenie łodzi.
  
 
 
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.