Genua

Genua

date_rangeBavaria 44
€ 2000
Bavaria 44 Bonnie

Genua

Jacht żaglowyBez skipera2002
4Kabiny 8 + 2Koje 2Toalety 13,95 mDługość
Oceanis 473
€ 2150
Oceanis 473 Malena Ge

Genua

Jacht żaglowyBez skipera2002
4Kabiny 8 + 2Koje 3Toalety 14,3 mDługość

No reviews yet

Czy interesuje was zarzucenie kotwicy na tle historii i spacer wśród zabytkowych pałaców? Wyniosła metropolia w północnych Włoszech, jaką jest Genua, sprawia że staje się to możliwe, a jeżeli chodzi o kulturę, rozrywkę, oraz wrażenia kulinarne, miasto oferuje nawet znacznie więcej.

Informacje ogólne

Genua jest jednym z najstarszych i najważniejszych miast w północnej części Włoch, a jednocześnie znanym ośrodkiem sztuki, architektury, historii, a także gastronomii, a także jednym z najstarszych w tej części świata portów. Miejscowi mówią o niej niekiedy „La Superba”, czyli „znakomita” – określenie, które nawiązuje do wspaniałej przeszłości Genui i której pozostałości turyści mogą podziwiać do dzisiaj.

Prawdziwa potęga gospodarcza oraz część włoskiego trójkąta gospodarczego, Genua oferuje wiele wartych poznania atrakcji i większość turystów podziela powszechną opinie, według której im dłużej się tu przebywa, tym bardziej kocha się to miasto.

Podróż i dojazd

Zgodnie ze swoim statusem ważnego ośrodka gospodarki, Genua dysponuje doskonale rozwiniętą infrastrukturą jeżeli chodzi o środki transportu. Również bliskość północnej granicy Włoch sprawia, że podróżującym z różnych stron Europy turystom łatwo jest tutaj dotrzeć. Miasto ma oczywiście własne międzynarodowe lotnisko: Aeroporto di Genova (Cristoforo Columbo), które oferuje połączenia z innymi większymi miastami Włoch, a także z europejskimi stolicami, takimi jak Paryż, Londyn czy Berlin. Aby dostać się z lotniska do miasta, będziecie musieli wypożyczyć samochód lub wykupić bilet na łączący lotnisko z centrum miasta autobus, który nosi nazwę volabus.

Genua jest częścią krajowego systemu połączeń kolejowych i zatrzymują się tutaj pociągi kursujące z Mediolanu, Turynu, Rzymu, oraz innych miast toskańskiego wybrzeża, takich jak Piza, Livorno czy Florencja, ponadto istnieje międzynarodowe połączenie kolejowe z francuską Niceą. Niektórzy z was z pewnością zdecydują się na ten sposób dojazdu aby uniknąć jazdy samochodem, ponieważ podróż koleją pozwala na unikniecie korków ulicznych oraz trudności, jaką stanowi tutaj znalezienie miejsca parkingowego.

Jednak jeżeli zdecydujecie się na podróż samochodem, należy jechać drogą A7-E62, która prowadzi do Genui ze znajdującego się bardziej na północy w głąb lądu Mediolanu, lub drogą A6-E717 z położonego na północnym zachodzie Turynu. Od strony południa, czyli z wybrzeża Toskanii, należy jechać autostradą A12, która prowadzi wprost do miasta, a jednocześnie gwarantuje wspaniałe widoki na tą część Włoskiej Riwiery.

Do portu w Genui kursują liczne promy, warto więc sprawdzić, czy dostępne jest wygodne dla was połączenie promowe. Co tydzień przybijają tu statki z różnych portów Morza Śródziemnego, wśród nich z miejsc tak odległych jak Hiszpania,  promy łączą Genuę z portami tak odległymi jak Barcelona, Valleta na Malcie, Bastia na Korsyce, a także z innymi portami Włoch: z Olbią i Palermo. Podróż statkiem z Hiszpanii z reguły zajmuje około osiemnastu godzin, jednak dla tych z was, którzy pragną podróżować rozkoszując się wyjątkowymi widokami, najlepszym rozwiązaniem okaże się zapewne trwająca około 46 godzin podróż promem z Tangeru.

Przed i po żegludze

Aby skłonić was do wizyty w historycznym centrum Genui, wspomnimy tylko, że zostało ono wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Aby jeszcze bardziej was zainteresować, powiemy wam, że tutejsze akwarium jest największe w całej Europie i że jest tu także ogromne muzeum morskie oraz muzeum marynarki. To powinno przekonać wszystkich żeglarzy i miłośników jachtów.

Oprócz licznych muzeów rozsypanych po całym centrum, które nawiasem mówiąc stanowi największą zabytkową dzielnicę Europy, w wąskich ulicach miasta nie brakuje zabytkowych budynków o wyjątkowej architekturze. Są tu kościoły takie jak katedra San Lorenzo, pałace takie jak Palazzo Reale czy Palazzi dei Rolli, oraz inne atrakcje, takie jak dom, w którym urodził się Kolumb, stary port (Porto Antico), czy Via Garibaldi, wraz z położonymi po obu jej stronach budynkami w stylu barokowym, które stanowią atrakcję dla odwiedzających miasto turystów.

Aby zabrać ze sobą do domu genueńskie pamiątki, najlepiej jest wybrać się na zakupy do galerii handlowej Fiumara, która znajduje się niedaleko dworca kolejowego Sampierdarena, i w której można kupić niewielki pamiątki i upominki. Innym dobrym miejscem na kupienie pamiątek z podrozy są sklepy, które znajdują się na ulicy XX Settembre lub na Piazza Ferrari.

Chociaż potrawy kuchni liguryjskiej przyrządza się z prostych składników, często są one niezwykle wyszukane, w związku z czym są też bardzo smaczne, a przy tym zdrowe, co stanowi cechę wielu kuchni regionów śródziemnomorskich. Miejscowi chętnie jadają owoce morza i dzieje się tak również dlatego, że Genua leży w regionie górzystym, czyli nie nadającym się pod uprawy ani do hodowli zwierząt. W skład większości dań wchodzą grzyby, orzechy pinii i orzechy włoskie, a także aromatyczne zioła, które stanowią dopełnienie znanej mieszanki oliwy i czosnku. Do miejscowych specjalności należą focacce i torte salate (tarty z dodatkiem jarzyn lub serów), pesto, czyli sos do makaronu, który przyrządza sie z bazylii, orzechów pinii, czosnku, oliwy z oliwek oraz sera parmezan, cappon magro (wyrafinowane danie rybne), fritto misto (smażone w oleju owoce morza), oraz burida, czyli potrawka rybna.

Wszystkich tych potraw można spróbować w licznych restauracjach, gospodach, barach i trattoriach (które są we Włoszech mniej wystawną odmianą restauracji) miasta. Ci z was, którzy nie przepadają za kuchnią włoską, mogą wybrać się na obiad do miejsc, gdzie podawane są również dania kuchni międzynarodowej.

Jeżeli znajdziecie na mieście po zapadnięciu zmroku, koniecznie trzymajcie się z dala od małych, bocznych uliczek w obrębie dzielnicy portowej, w których znajduje się większość barów i klubów. Trzymajcie się głównych ulic wokół Piazza Fontane Marose i Piazza delle Erbe – pozwoli wam to uniknąć kłopotów. Bardziej stylową opcję stanowi wieczór w Teatro Carlo Felice lub w Teatro della Corte, gdzie można obejrzeć operę, musical lub występy taneczne.

Wydarzenia i imprezy

Począwszy od połowu sumów, a skończywszy na odpoczywaniu na jednym z tarasów nad brzegiem wody, i od uroczego koncertu w operze po zakupy w centrum, w Genui można robić i zobaczyć bardzo wiele i jest bardzo możliwe, że nie uda wam się zrobić tego wszystkiego podczas tylko jednych wakacji. Nie ma jednak obawy, możecie przecież przyjechać tu jeszcze raz, miejscowi słyną w końcu ze swojej gościnności.

Oto lista imprez, które odbywają się co roku i którymi miasto stara się przyciągnąć turystów, podczas gdy dla mieszkańców stanowią one sposób podtrzymywania dziedzictwa kulturowego i historycznych tradycji tego miejsca: Mostra Mercato del Disco, które jest wydarzeniem związanym z muzyką i organizowanym w centrum targowym Fiera di Genova w różnych okresach każdego roku, grudniowy Circumnavigando Festival, który jest czterodniowym festiwalem cyrkowym oraz festiwalem teatrów ulicznych, który zajmuje całe centrum miasta, festiwal Goa Boa, który jest festiwalem muzyki, co roku ściągającym do Genui liczne gwiazdy, a także Millevele (Tysiąc Żagli), organizowane przez tutejszy yacht klub regaty, które odbywają się w zatoce Porto Antico i przyciągają do miasta tysiące miłośników żeglarstwa z całego basenu Morza Tyrreńskiego. 

 

Mapa dla Genua

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.