Yalikavak / Bodrum Peninsula

Yalikavak / Bodrum Peninsula

date_range

No reviews yet

To małe miasteczko na półwyspie Bodrum leży nad brzegiem morza Egejskiego w tureckiej prowincji Mugla. Yalikavak jest małym, spokojnym, zabytkowym i uroczym ośrodkiem turystyki w południowej części morza Egejskiego, znanym ze swojej miłej i relaksującej atmosfery.

Informacje ogólne
 
Położone w odległości 18 km od Bodrum, w południowej części półwyspu o tej samej nazwie, miasteczko Yalikavak jest starożytną osadą, której początki sięgają drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Było ono kiedyś głównym portem rybackim Bodrum, jednak dzisiaj jest wyłącznie ośrodkiem turystyki i to jednym z najlepszych, ponieważ uważa się że jest najbardziej elitarnym miejscem całego półwyspu.
 
Podróż i dojazd
 
Najbliższym lotniskiem jest oczywiście lotnisko w Bodrum, położone w odległości około 52 km, co oznacza około 30 minut drogi do ośrodka, może jednak trwać nawet godzinę w zależności od ilości samochodów na tureckich drogach.
 
Najlepszym sposobem transferu z lotniska są minibusy z Bodrum, które są niedrogie i co najważniejsze, dostępne prawie przez całą dobę, z wyjątkiem godzin od 5 do 7 rano. W ten sposób waszej załodze uda się tanio i szybko dotrzeć do ośrodka.
 
Innym sposobem dojazdu jest własny lub wypożyczony  samochód i aby tutaj dojechać należy podążać drogą do Bodrum lub w podobnym kierunku a następnie drogą D330 z Bodrum i skręcić w prawo w drogę, która łączy Bodrum z Yalikavak Yolu.
Jeśli decydujecie się na podróż drogą morską, możecie przypłynąć tutaj własnym jachtem, niestety nie ma połączenia promowego. Jednak tutejsza marina jest znanym skupiskiem żeglarzy i z radością będzie gościć was i waszą załogę. 
 
Przed i po żegludze
 
Pierwszą rzeczą, jaką zauważycie w Yalikavak jest fakt, że okolice są wprost wypełnione starymi wiatrakami, które są świadectwem dawnych czasów, kiedy życie było prostsze. Niestety jest to właściwie jedyne świadectwo historii miasteczka, jakie można tutaj zobaczyć i jeżeli interesują was zabytki, lepiej zostać w Bodrum. 
 
Za to Yalikavak kusi gości swoim spokojnym trybem życia, do którego zmusza gorący klimat, a także licznymi barami i restauracjami, z których większość znajduje się w okolicach portu, stanowiącego centrum miasteczka, co bardzo odpowiada odwiedzającym je żeglarzom. 
 
I rzeczywiście można powiedzieć, że marina Yalikavak stanowi atrakcję sama w sobie, ponieważ posiada 450 miejsc dla jachtów o długości do 100 metrów oraz coś, czym nie może się pochwalić żadna inna marina na świecie – amfiteatr z miejscami siedzącymi dla 2500 osób. 
 
Możliwość robienia w miasteczku zakupów zapewnia głównie cotygodniowy targ, który jest sporym wydarzeniem w tym regionie i co czwartek przyciąga niemałe tłumy. Odwiedzający klienci kupują wyrabiane w tych stronach tkaniny, kilimy, pamiątki, miniaturowe wiatraki, które są symbolem Yalikavak, tureckie materiały, ręcznie szyte ubrania, biżuterię i zegarki.
 
Tutejsza kuchnia jest dokładnie taka, jakiej można spodziewać w nadmorskim ośrodku turystyki,  a więc bardzo wiele restauracji które podają dania z owoców morza i ryb, ale również dania typowo tureckie na bardzo wysokim poziomie, dlatego też miasteczko jest znane z bardzo dobrej jakości obsługi.
 
Wydarzenia i imprezy
 
Ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu jest opalanie, ponieważ Yalikavak wyróżnia się jako okolica pełna plaż. Jest ich tutaj wiele, a większość jest bardzo czysta z krystalicznie czystą wodą. 
 
Kolejnym lubianym zajęciem jest żegluga jachtowa i czarter jachtów, o czym świadczy fakt, że wiele agencji czarteru z Bodrum ma tutaj swoje biura i wynajmuje jachty.
 

Mapa dla Yalikavak / Bodrum Peninsula

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.