Montenegro

Montenegro

date_range

Odkryj 1 porty - wypożyczenie łodzi Montenegro

Tutaj znajdziesz idealny jacht do następnej wypożyczalni łodzi

Montenegro ME ME
Czarnogóra / Herzig Novi
Czarnogóra / Herzig Novi
3 jachty
€ 1830

Ze swoją spektakularną Zatoką Kotorską oraz wieloma średniowiecznymi miastami Czarnogóra należy do ostatnich odkryć Adriatyku i staje się coraz bardziej popularna wśród żeglarzy, którzy czarterują jachty, głównie dlatego, że przez długi czas była nieosiągalna, ale także dlatego, że jest krajem bardzo pięknym.

Informacje ogólne

Turystyka w Montenegro nadal jeszcze wraca do siebie po wojnie, która miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych, jednak wszystko szybko zmienia się na lepsze i kraj ten w dużym tempie zamienia się w urocze, aczkolwiek nieco kosztowne, miejsce czarteru jachtów. Dużą zaletą jest jego wyjątkowe położenie na wybrzeżu Morza Adriatyckiego pomiędzy Chorwacją, Serbią i Albanią, a także jedne z najczystszych w tym regionie Morza Śródziemnego wód oraz ekscytujące życie nocne.

Do jednych z najbardziej cenionych przez żeglarzy i najbardziej dla nich interesujących regionów należy Zatoka Kotorska, która przez wiele osób jest uważana za jedną z najpiękniejszych zatok w całej Europie. Niezależnie od tego, czy mają rację, faktem jest że Zatoka Kotorska to najdłuższy fiord w południowej Europie i znajdują się w nim miasta należące do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, są to Kotor, Budva oraz Ulcinj, każde z nich bardzo popularne wśród żeglarzy, którzy czarterują jachty.

Do kraju można się dostać na różne sposoby, najwygodniejsza i najszybsza jest podróż samolotem, można też jechać samochodem (warto pamiętać, że większa część infrastruktury znajduje się nadal w trakcie reparacji i odbudowy). Kolejna opcja to podróż koleją: Czarnogóra ma nocne połączenia kolejowe ze wszystkimi sąsiednimi krajami, w dodatku ceny biletów kolejowych są bardzo korzystne. Promem można się tutaj dostać z Bari lub z Ancony we Włoszech.

Prawo i porządek publiczny
 

Dzięki rosnącej liczbie turystów Czarnogóra zmienia się w ośrodek turystyki, jakim była przed wojną, co z kolei powoduje zmiany w prawodawstwie i procedurach biurokratycznych dotyczących turystów z zagranicy. Goście z krajów takich jak Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i z krajów europejskich mogą przyjechać do Czarnogóry i zatrzymać się na okres do 3 miesięcy tylko na podstawie ważnego paszportu, natomiast obywatele krajów dawnego bloku sowieckiego i Rosji muszą mieć wizę turystyczną.

Skiperow jachtów czarterowych obowiązuje konieczność przedstawienia dodatkowych dokumentów. Jak zwykle po wpłynięciu jachtem na wody terytorialne, należy udać się wprost do portu granicznego (są to Bar, Budva, Kotor, Risan i Zelenika), gdzie należy przedstawić dokumenty jachtu, ważny patent żeglarski (certyfikat umiejętności), listę załogi, listę wyposażenia jachtu oraz certyfikat odprawy celnej z ostatniego portu postoju. 

Jeżeli tego nie zrobicie, możecie się spodziewać kontroli przez łodzie marynarki, które patrolują wody. Aby kontrola odbyła się bez problemów, należy przez cały czas zachowywać łączność przez radio VHF na kanale 16 i w razie połączenia podać wymagane informacje, takie jak nazwa jachtu, flaga, międzynarodowy znak wywoławczy, ostatni port postoju, port docelowy. Załogi jachtów czarterowych nie przechodzą jednak całej tej procedury.

Aby móc żeglować po wodach Czarnogóry, konieczne jest odpowiednie pozwolenie (dotyczy to również jachtów czarterowych). Jest ono wydawane po przekroczeniu granicy i jest dosyć drogie, po tym jak w roku 2008 gwałtownie podwyższono opłaty. Pozwolenie może być wydane na okres tygodnia, miesiąca, 3 miesięcy, 6 miesięcy lub roku, niezależnie od tego, czy łódź jest waszą własnością, czy jest to jacht czarterowy.

 

Mapa dla Montenegro

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.