Santoryn

Santoryn

date_range

No reviews yet

Kiedy widzicie zdjęcia z Grecji prawdopodobnie zostały one zrobione na Santorini, która jest ogólnie uważana za idealny obraz greckiej atmosfery i krajobrazu. Znana również jako Thira wyspa leży pomiędzy wyspami Ios i Anafi.

Informacje ogólne
 
Wyspa Santorini jest częścią archipelagu Cyklady a kształt jej brzegów każdego roku przyciąga w te strony tłumy żeglarzy. Najchętniej odwiedzanym miejscem na wyspie jest niezwykle miasto Fira wznoszące się nad skalistym klifem dokąd liczni goście przybywają po to, aby oglądać spektakularne zachody słońca.
 
Cala wyspa znana jest z wulkanicznych klifów, które zapewniają wyjątkowe widoki.  W zasadzie można powiedzieć, że jest to wyspa zbudowana w całości na wulkanie, którego szczyt został w przeszłości zniszczony, co doprowadziło do powstania rozległej kaldery w centralnej części wyspy, skąd rozciąga się jeszcze bardziej zachwycający widok.
 
Pochodzenie wulkaniczne wyspy sprawia również, że jej plaże charakteryzują się dużą różnorodnością koloru i rodzaju żwirku, w zależności od warstwy geologicznej, na której leżą: jest tu plaża czerwona, plaża czarna, plaża biała i inne.
 
Podróż i dojazd
 
Chociaż podróż samolotem należy do najszybszych i najwygodniejszych, jest to również najbardziej poszukiwana droga i w związku z tym bilety lotnicze bardzo często są wykupione przez tłumy wybierających się latem w te strony turystów. Loty z Aten są zwykle wykupione bardzo wcześnie, dlatego wraz z waszą załogą powinniście zdecydować się na zakup biletu jak najwcześniej. Można również lecieć samolotem z Krety, Rodos, Mykonos i z Salonik.
 
Jest wiele połączeń promowych z Pireusu, Paros, Naxos i Heraklionu. Rekomendujemy szybkobieżne katamarany, są one szybsze i wygodniejsze, a podróż z Pireusu zabiera cztery i pół godziny jest również możliwość aby dostać się tu statkiem liniowym, co stanowi zdecydowanie najprzyjemniejszy i najbardziej relaksujący sposób podróżowania. 
 
Przed i po żegludze
 
Na wyspie jest kilka malowniczych wiosek, które po prostu musicie zobaczyć, są to Oia, Fira, Pyrgos, Mesaria i Mesa Gonia, wszystkie wybudowano zgodnie z tradycyjnym stylem architektonicznym Cyklad, czyli białe domy piętrzące się wzdłuż wykładanych kamieniami uliczek, dokładnie tak jak można to zobaczyć na widokówkach. Znajdziecie również pozostałości budynków weneckich i bizantyjskich, które są świadectwem panowania tych dawnych państw na Santorini.
 
Największą atrakcją wyspy jest sam jej krajobraz i wielu turystów uważa go za jeszcze jeden cud świata. Warto również wybrać się do wnętrza wyspy, gdzie zobaczycie domy wykute w skale, ogrody, winnice i maleńkie kościoły, które współtworzą urok krajobrazu wyspy.
 
Jeśli chodzi o kuchnie, to tradycje kulinarne Santorini są słynne w całej Grecji ze swojej różnorodności i rewelacyjnych kompozycji smakowych. Do miejscowych specjałów zaliczają się białe oberżyny,  fava, pomidorowe keftedes, dolmades (rodzaj gołąbków owiniętych liśćmi winogron), ryba z grilla. Najwyższe ceny czekają was w lokalach położonych powyżej kaldery, jednak oglądanie zachodu słońca podczas kolacji na jednym z ich tarasów  to wyjątkowe doświadczenie.
 
Jeśli przyjechaliście na Santorini aby spędzić tutaj wakacje, warto kupić pyszne pamiątki podróży w postaci win: warto przywieźć z wyspy do domu kilka butelek. Santorini jest znanym regionem winiarskim który produkuje wysokiej jakości wina dzięki wyjątkowym warunkom klimatycznym.
 
Wydarzenia i imprezy
 
Na wyspie jest tyle wartych poznania atrakcji, że prawdopodobnie będziecie musieli kilkakrotnie wynająć tutaj jacht aby poznać wszystkie jej twarze. Być może właśnie z tego powodu tak wiele osób decyduje się spędzać tutaj wakacje rok w rok. Największą popularnością cieszą się liczne i bardzo różnorodne plaże wyspy, które mają różne kolory i wielkość żwirku.
 
Wokół kaldery można też popłynąć na wycieczkę Lodzią, podobnie jak na wycieczkę na sąsiednie wyspy Thirassia i Faros koło Akrotiri. Zwiedzanie jaskiń jest równie popularne, podobnie jak wycieczki do winnic, nurkowanie z butlą tlenową lub bez oraz jazda konna.
 
Warto wspomnieć że Santorini jest ulubionym miejscem  ślubów, dlatego ci z was którzy nie są jeszcze w zalegalizowanym związku powinni pamiętać o tej możliwości, kto wie, być może uda wam się zrobić dwie upragnione rzeczy na raz: mieć romantyczny ślub na wyspie a następnie spędzić na niej wymarzony miesiąc miodowy.
 

Mapa dla Santoryn

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.