Bahamy

Bahamy

date_range

Ze swoim położeniem pomiędzy Kubą i Florydą w Stanach Zjednoczonych, ze swoją zawsze doskonałą pogodą i pięknymi plażami, Bahamy są uważane za jeden z najlepszych regionów turystycznych zachodniej półkuli. Entuzjaści żeglarstwa koniecznie powinni odwiedzić je chociaż raz.

Sea & Coast

Znany jako Bahamy archipelag to około 700 wysp, z których tylko 30 jest zamieszkałych. Wyspy te leżą na północ od Kuby i Hispaniola i na południe od amerykańskiego stanu Floryda. To pasmo wysp rozciąga się na obszarze ponad 800 km, dając amatorom czarteru jachtów wiele możliwości żeglugi.
Uważa się, że nazwa wysp pochodzi od hiszpańskiego słowa „bajamar”, które oznacza odpływ lub płytką wodę. Nazwa jest trafna, ponieważ cały archipelag zajmuje stosunkowo płytki obszar utworzony przez rafy koralowe oraz wapienie oolitowe, czyli skały powstałe z obumarłych koralowców i muszli morskich, co jest typowe dla archipelagu położonego w strefie tropikalnej.

Krajobraz jest w całości plaski i rzadko przekracza wysokość kilku metrów nad poziomem morza. Niektóre wyspy graniczące z otwartymi wodami Atlantyku są ukształtowane w falujące wzgórza, stworzone przez piaski, które przynoszą wiejące tutaj pasaty. Pod cienką warstwą gleby leżą skały wapienne, które zmniejszają żyzność gruntu.

Największą wyspą archipelagu jest Andros, następnie Eleuthera, Cat, Long Island, San Salvador, Acklins oraz New Providence. Każda z nich jest na tyle duża, aby pomieścić stałych mieszkańców, jak również turystów czarterujących jachty. Stolicą państwa, które oficjalnie nazywa się Wspólnota Bahamów – Commonwealth of The Bahamas, jest Nassau na wyspie New Providence.

Roślinność jest raczej skąpa, jej kulminacyjnym przejawem są piękne lasy sosny karaibskiej, które są nie tylko wielką atrakcją dla czarterujących jachty turystów, ale są też jedynymi drzewami na wyspach. Pozostała roślinność to głównie krzewy i niskie drzewka, które stanowią tu większą część flory.

Klimat na Bahamach jest subtropikalny i wpływają na niego wiatry wiejące w tej części Atlantyku. Temperatury są umiarkowane przez cały rok, co jest zdecydowaną zaletą dla czarterujących jachty turystów, którzy decydują się na spędzenie tutaj wakacji. Średnie temperatury w lecie wahają się w granicach 27 stopni, a w zimie około 21 stopni C. Najwięcej opadów występuje w lecie, przeważają wtedy wiatry południowo-wschodnie, za to zimą wiatry wieją głównie z kierunku północnego zachodu. Bahamy są jednak również nawiedzane przez cyklony, zwłaszcza w okresie od czerwca do listopada, a ich siła często bywa niszcząca.

Historia i kultura

Co ciekawe większość ludności na dzisiejszych Bahamach jest pochodzenia afrykańskiego, chociaż jest tutaj również europejska mniejszość. Językiem urzędowym jest angielski, co ułatwia komunikację z miejscowymi.
Historia archipelagu rozpoczęła się wraz z odkryciem przez Krzysztofa Kolumba Nowego Świata, a konkretnie wyspy San Salvador na Bahamach. Następnie przybyli tu Hiszpanie, którzy zamienili miejscową ludność w niewolników. Ci którzy pozostali wolni zostali zdziesiątkowani przez ospę, któr przywieźli ze sobą przybysze z Europy. Przypuszcza się, że do XVII wieku wyspy były niezamieszkałe, chociaż kilka ludów podejmowało liczne próby osiedlenia się na nich.

To Brytyjczycy byli tymi, którzy w końcu osiedlili się na Bahamach na stałe, zakładając pierwszą osadę Eleuthera (po grecku wolność), chociaż z początku wyspy były siedliskiem piratów, z których najbardziej znanym jest Blackbeard. Fakt ten stanowi dzisiaj atrakcję turystyczną. Rozwój wysp rozpoczął się po Drugiej Wojnie Światowej, kiedy wyspy uzyskały częściową autonomię, a w 1973 stały się niezależnym państwem. Podstawowym źródłem dochodu jest turystyka oraz transakcje finansowe offshore.

Doświadczenie żeglarskie

Żegluga na Bahamach jest niezapomnianym przeżyciem dla każdego żeglarza. Oprócz uroczych krajobrazów i pogody, jest tu wiele możliwości żeglugi wokół wybrzeży i wiele załóg jachtów czarterowych żegluje wokół tutejszych licznych wysp. Jest też wiele miejsc do zarzucenia kotwicy i postoju, należy jednak zachowywać szczególną ostrożność na płyciznach oraz w czasie odpływu. Przeważające wiatry pasatowe są łagodne, o przeciętnej sile pomiędzy 10 a 15 węzłów, co nie powinno sprawiać trudności. Należy zachować szczególne środki ostrożności decydując się na żeglugę w okresie od czerwca do listopada, ponieważ jest to pora cyklonów.

Mapa dla Bahamy

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.