Polishkeyboard_arrow_down
  • English
  • French
  • German
  • Italian
  • Russian
  • Spanish
Antigua

Antigua

date_range

Antigua to prawdziwe objawienie dla turystów jachtów czarterowych. Plaże na tej wyspie w archipelagu Antyli są wyjątkowo piękne i przyciągają nie tylko żeglarzy na wakacjach, ale również wiele znanych osobistości. Różowy piasek, wiele eleganckich sklepów oraz luksusowy styl życia spodobają się każdemu.

Sea & Coast

Antigua to większa wyspa kraju Antigua i Barbuda na Morzu Karaibskim, wraz z Wyspami Zawietrznymi, czyli Leewards, tworzy region nazywany Indiami Zachodnimi. Nazwa „Antigua” oznacza po hiszpańsku „starodawna”. Wyspa została tak nazwana przez jej odkrywcę Krzysztofa Kolumba.

Antigua to nie tylko największa z Wysp Zawietrznych, ale dzięki silnie rozwiniętej turystyce również najbogatsza wyspa regionu, która przyciąga licznych turystów czarterujących jachty. Wyspa różni się od pozostałych tutejszych wysp wulkanicznych. Jej kształt jest regularny, prawie owalny, a na powierzchni nie ma żadnych wyższych wzniesień. Mimo to brzegi są bardzo nieregularne, występują tu liczne mniejsze i większe zatoki, a niektóre z nich tworzą świetne naturalne przystanie.

Roślinność wyspy została w dużej części zniszczona wycinaniem lasów, które miało na celu pozyskanie miejsca pod uprawę trzciny cukrowej. Z naturalnej roślinności pozostało dzisiaj bardzo niewiele, co jest nietypowe dla wyspy tego regionu. Można tu spotkać sadzone przez człowieka drzewa mangowe, guawy, oraz palmy kokosowe i bananowe, które rosną w południowo-zachodniej części wyspy (lasy stanowią tu tylko 20% powierzchni).

Klimat na Antigua jest bardzo suchy z powodu niskiego położenia nad poziomem morza, braku rzek i skąpych opadów, w związku z czym wyspę od czasu do czasu dotyka susza. Deszcze są rzadkością, występują też znaczne różnice w sumach rocznych opadów. Większość deszczu spada w porze letniej, czyli od połowy września do listopada, kiedy krótkie deszcze padają codziennie. Od czerwca do listopada wyspę od czasu do czasu mogą nawiedzać huragany, dlatego żeglując tutaj warto zwracać uwagę na prognozę pogody.

Historia i kultura

Historia wyspy Antigua jest jedną z lepiej udokumentowanych w tej części świata, głównie dzięki zainteresowaniu Brytyjczyków, którzy wcześnie docenili potencjał wyspy. Została ona odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku, jednak w wyniku ostrego oporu miejscowych plemion, dopiero w 1632 Wielkiej Brytanii udało się stworzyć tutaj swoją kolonię. Kiedy Europejczycy w końcu osiedli tu na stałe wyspa bardzo ucierpiała – niemal w całości została przekształcona w plantacje trzciny cukrowej.

W 1967 roku Antigua wraz z Barbudą stały się państwem stowarzyszonym z Wielką Brytanią, w 1981 uzyskały niepodległość. St. John jest jedynym miastem i stolicą wyspy. Jest ono znane ze swoich centrów handlowych, tutaj znajduje się tez centrum finansowe i mają tu swoją siedzibę banki, a także wszelkie instytucje. Większość budynków budowana była w stylu kolonialnym i barokowym, ale nowoczesne budownictwo nie ustępuje im kroku. Czarterujący jachty turyści mogą też cieszyć się wieloma białymi oraz wyjątkowymi różowymi plażami.

Doświadczenie żeglarskie

Fala przypływu ma tutaj wysokość około pół metra, jest wiele znakomitych możliwości żeglugi a wody są bezpieczne z wieloma dobrymi miejscami do postoju. Można wiec powiedzieć, że Antigua jest dogodnym miejscem do żeglugi nawet dla żeglarzy, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia.
Sezon żeglarski trwa od listopada do maja, w tym czasie przeważają wiatry z kierunku północnowschodniego o sile 15 do 24 węzłów. Najbardziej znane regiony żeglarskie wokół wyspy to (od wschodu na zachód): North Sound, wyspa Gujana, Zatoka Nonsuch Bay, Green Island (Zielona Wyspa), English Harbour, Falmouth Harbour, Johnson’s Point, Morris Bay, Five Island Harbour oraz Dickenson Bay.

Mapa dla Antigua

Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.