Grecja - Żegluga śladami Odyseusza

W Grecji istnieje tyle możliwości żeglugi od jednej wyspy do drugiej i tyle możliwych rejsów, ze pływając jachtem czarterowym każdego dnia można odkrywać nowe, wyjątkowe miejsca, wybierając z ponad 2000 zamieszkałych i niezamieszkałych wysp, a wieczorami relaksować się w gościnnych tawernach, próbując greckich specjałów i wina.

Grecja - Żegluga śladami Odyseusza

Informacje ogólne

Długością wybrzeża ustępująca wśród krajów Europy tylko Norwegii, Grecja jest jednym z dwudziestu miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów. O roku przybywają tutaj miliony. Grecja leży w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, sięga jednak również daleko w głąb Morza Jońskiego, Egejskiego i Śródziemnego dzięki swoim licznym wyspom, dlatego tez uważana jest za raj dla żeglarzy.

Grecja jest uważana za kolebkę cywilizacji zachodniej, skąd biorą początek liczne pojęcia z zakresu polityki, filozofii, matematyki, dramaturgii i sportu. Jest również miejscem zdecydowanie wartym odwiedzenia, ze względu na swój krajobraz, składający się z górzystych regionów wewnątrz kraju, wzgórzystych wysp i piaszczyste plaż, gdzie wszyscy członkowie załogi jachtu mogą dowoli się opalać, zapominając o problemach dnia codziennego.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów żeglarskich dla czarterujących jachty jest stolica Ateny (szczycą się ogromna ilością zabytków jeszcze z czasów starożytnych),wyspy Korfu, Kreta, Meteora (region znany ze swych klasztorów), Itaka, góra Athos, Rodos, Santorini oraz Skiathos (zwana perłą morza Egejskiego).

Jeżeli chodzi o czarterowanie jachtów, Grecy są dumni z jakości oraz wielkiej różnorodności oferowanych przez siebie usług. Wynająć można każdą jednostkę pływającą, począwszy od pełnych nostalgii łodzi rybackich, po luksusowe, nowoczesne jachty, a to wszystko w bardzo przystępnych cenach. Wobec takiej oferty nikogo nie dziwi, ze większość turystów decyduje się na poznawanie Grecji droga morską, żeglując w ciągu dnia, a wieczorem zatrzymując się w coraz to innej przystani.

Prawo i porządek publiczny

Będąc w Grecji, nigdy nie znajdujemy się w zbyt dużym oddaleniu od brzegu i od możliwości żeglugi, niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji prom, statek liniowy, łódź rybacka czy jacht żaglowy. W przypadku jachtu ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności żeglarskich, umożliwiające żeglugę na otwartym morzu. Patent żeglarski dla żeglugi przybrzeżnej jest ważny dla każdego jachtu, który można wynająć, jednak greckie prawo stanowi o obowiązku umiejętności sterowania dwóch członków załogi. Jeżeli posiadamy patent wystawiony poza obrębem Unii Europejskiej, dobrze jest mieć przy sobie greckie lub angielskie tłumaczenie.
 
Drugi sternik nie jest zobowiązany do udowodnienia swojego doświadczenia żeglarskiego, musi jednak podpisać odpowiednia deklaracje w siedzibie władz portowych. Niektóre firmy czarterujące jachty mogą żądać zabrania na pokład ich skipera jeżeli uznają, że nie mamy wystarczającego doświadczenia, dzieje się tak głownie przy wynajmie jachtów motorowych.

Ponieważ, jak wiadomo, Grecja należy do Unii Europejskiej oraz do Europejskiej wspólnoty Gospodarczej, obywatele innych państw członkowskich nie potrzebują wizy. Dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem aby przekroczyć granicę.
Grecja należy również do państw traktatu z Schengen, w związku z tym również obywateli innych państw traktatu nie obowiązują kontrole paszportowe. Dzięki temu znacznie skraca się czas odprawy granicznej - dla nas i dla naszej załogi oznacza to więcej czasu na żeglugę.  
  
 
 
Szukasz najlepszych okazji?

Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, dotyczące typów jachtów bądź destynacji czarterowych,nie wahaj się wcisnąć przycisk poniżej. Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą z najlepszą ofertą.

Spytaj naszych ekspertów
się najlepszymi
Poproś naszego eksportera wypożyczalni łodzi KontynuowaćDziękuję za Państwa prośbę. Nasz ekspert wynajmu łodzi skontaktuje się z Tobą w ciągu następnych godzin roboczych.