Największy na świecie system rezerwacji Czarter Jachtow
yachtcheck akc BVWS comodo

Czarter Jachtow Morze Egejskie / Sporady

Greece Kos Island AerialGreece Sporades Skiathos Greece Sporades Skiros Greece Sporades Skopelos
Żegluga po Sporadach pozwala poznać prawdziwą naturę oraz spokój greckich wysp, z ich małymi portami i romantycznymi zatokami.

Sea & Coast

W północnozachodniej części Morza Egejskiego, niedaleko wybrzeża Grecji, znajduje się grupa 24 wysp, nazywana Sporady, z których tylko pięć największych to wyspy zamieszkałe. Są to Skiathos, Skopelos, Alonissos Peristera oraz Skyros i wszystkie stanowią urocze miejsce do żeglugi jachtem czarterowym. Nazwa wysp odnosi się do słowa „sporadyczne”, które nawiązuje do rozmieszczenia wysp.

Wyspy są uważane za miejsce leżące na uboczu w porównaniu z innymi regionami żeglarskimi Grecji i stanowią ostoję wielu gatunków roślin i zwierząt. Charakteryzują się górzystym krajobrazem o wąskich plażach i wapiennych klifach, które opadają ku morzu. Większa część wysp jest niezamieszkała, a miasta i wioski zwykle leżą w zatokach. Jest to miejsce idealne, aby poznać prawdziwie greckie, nie zmienione działaniem człowieka krajobrazy.

Tutejsza roślinność to głównie makia oraz rzadkie lasy sosnowe, które na niektórych wyspach (Skopelos i Alonissos) zostały zastąpione dębami ze względu na masowe wycinanie lasów. Jest tutaj nadbrzeżny park narodowy w którym żyją liczne rzadkie gatunki zwierząt, takie jak foka mniszka śródziemnomorska. Region ten jest również ostoją licznych gatunków ptaków, co może zainteresować tych z was, którzy zajmują się obserwowaniem ptaków.

W czasie miesięcy letnich temperatura na Sporadach osiąga 28 stopni, co sprawia, że szczyt sezonu turystyki i czarteru jachtów przypada na miesiące lipiec i sierpień. Chłodny efekt pochodzący od wody oraz deszcze zaczynają się w październiku, a ich szczyt stanowią kwiecień i maj, które są tu najchłodniejszymi miesiącami w roku.

Historia i kultura

Historia wysp rozpoczęła się bardzo wcześnie, głównie dzięki ich żyznym gruntom oraz strategicznej pozycji. Przez długi okres czasu wyspy znajdowały się pod panowaniem greckim, następnie zostały przejęte przez Macedończyków, Rzymian, Bizantyjczyków, Saracenów, rycerzy krzyżowych, Wenecjan, Turków osmańskich, aby powrócić w ręce Greków po burzliwych wydarzeniach Drugiej Wojny Światowej.

Dawno minęły czasy, kiedy o trudach, które musiały znosić zamieszkujące ten region ludy w przeszłości przypomina turystom zaledwie kilka zabytków historii. Dzisiaj gospodarka tych pięknych wysp w dużym stopniu opiera się na turystyce, a także na rolnictwie. Z tego powodu znaczna część tych terenów jest przeznaczona pod uprawę a także do hodowli zwierząt, dlatego też sprawiają one tak prowincjonalne wrażenie.

Doświadczenie żeglarskie

Żegluga po Sporadach to duża przyjemność i wie o tym każdy turysta, który czarterował tutaj jacht. Dzieje się tak ze względu na dużą ilość miejsc do zarzucania kotwicy oraz spokojnych zatok. Chociaż nie ma tu wielu portów jachtowych (większość z nich znajduje się na Skiathos), wyspy oferują liczne możliwości rejsów. Można tutaj żeglować przy brzegu, co stanowi zaletę dla początkujących skiperow, głównie u południowych wybrzeży wysp. Część północna, która styka się z otwartymi wodami Morza Egejskiego, jest wystawiona na działanie silnych wiatrów od północy (3-5 węzłów, czasem 7).
 

Tematy pokrewne

Hanse 400 (3Cab)

Hanse 400 (3Cab)
05/08/17: 7 Dni
Skiathos

Sun Odyssey 409 (3Cab)

Sun Odyssey 409 (3Cab)
05/08/17: 7 Dni
Skiathos

Hanse 430 (4Cab)

Hanse 430 (4Cab)
05/08/17: 7 Dni
Skiathos

Bavaria 51 Cruiser (5Cab)

Bavaria 51 Cruiser (5Cab)
05/08/17: 7 Dni
Skiathos

Live support & Contact

Tel.
+49-89-716 774 380
Faks
+49-89 420 959 8719
Yacht charter request form

YachtFinder®

Regionów > Morze Śródziemne > Morze Egejskie / Sporady
Now click to jump on same coordinates point on Google Maps
One click to set START position / Next click to set next route point / Double-click to set END point
Click on map to get the weather from the point(lon/lat)